Кожен громадянин України має право безкоштовно отримати у власність п’ять земельних ділянок

Громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах:

- для ведення особистого селянського господарства – не більше 2,0 гектара;

- для ведення садівництва – не більше 0,12 гектара (12 соток);

- для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка): у селах – не більше 0,25 гектара (25 соток), в селищах – не більше 0,15 гектара (15 соток), в містах – не більше 0,10 гектара (10 соток);

- для індивідуального дачного будівництва – не більше 0,10 гектара (10 соток);

- для будівництва індивідуальних гаражів – не більше 0,01 гектара (1 сотка).

Про це йдеться в ст. 121 Земельного кодексу України.«Право на першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва мають учасники бойових дій, серед яких і учасники АТО. Система пільг для учасників бойових дій та осіб передбачено статтею 12 (пункт 14) Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, – розповідає директор Житомирської юридичної компанії «Кодекс» Олександр Дмитрук. – На мою думку, було б непогано, якби ці ділянки вже мали свої комунікації: дороги, газифікацію, водопостачання, каналізацію та електропостачання».

Рішення щодо приватизації земельних ділянок приймається у місячний строк з моменту звернення на підставі технічних матеріалів та документів, що підтверджують площу земельної ділянки, а отже для того, щоб приватизувати земельну ділянку необхідно спочатку виготовити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, визначити її розмір і лише потім орган місцевого самоврядування чи відповідний орган виконавчої влади зможе передати дану земельну ділянку у приватну власність.


Отже, громадянам, які зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, необхідно:

Крок 1. 

Для того щоб розпочати виготовлення проекту землеустрою із відведення земельної ділянки необхідно звернутись до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування (якщо земельна ділянка розташована в межах населеного пункту: села, селища, міста – до відповідної місцевої ради; за межами населеного пункту – до Головного управління Держгеокадастру в Житомирській області тощо) з клопотанням (заявою) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки. Розгляд даного клопотання здійснюється у місячний термін.

Крок 2. 

Отримавши рішення про надання Вам дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, Ви повинні звернутися до землевпорядної організації, яка є у Вашому районі або місті. Дана землевпорядна організація разом з Вами проведе ряд технічних робіт по виготовленню документів із землеустрою, а саме – проведе заміри земельної ділянки, підготує акт погодження меж із сусідами, встановить в натурі (на місцевості) межі земельної ділянки.

Проект землеустрою підлягає обов’язковому погодженню з територіальним органом Держгеокадастру України, а у випадку розташування земельної ділянки у межах населеного пункту або земельної ділянки за межами населеного пункту, на якій планується розташування об’єкта будівництва, – з структурними підрозділами районних державних адміністрацій, міських рад у сфері містобудування та архітектури.

Крок 3. 

Після погодження проекту землеустрою громадянину необхідно звернутися до державного кадастрового реєстратора за місцем розташування земельної ділянки з заявою про проведення державної реєстрації земельної ділянки та надання витягу про земельну ділянку з Державного земельного кадастру. Процедуру державної реєстрації земельної ділянки встановлено пунктами 107-115 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року № 1051.

Крок 4.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Земельного кодексу України, у двотижневий строк із дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов’язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно з законом – після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Крок 5.

З даним рішенням та витягом із Державного земельного кадастру Вам потрібно буде звернутись  до відділу державної реєстраційної служби за місцем розташування земельної ділянки, яка здійснить за Вами реєстрацію права власності та видасть свідоцтво про право власності на земельну ділянку. Лише після отримання свідоцтва та реєстрації права власності Ви станете повноцінним власником своєї земельної ділянки.