Які наслідки користування комунальною землею без документів?

У ситуації, за якою ВСУ виніс постанову, юрособа придбала нежитлові будівлі, розташовані на землі, що належить територіальній громаді. Тож підприємство отримало згоду міськради на розробку проекту відведення земельної ділянки в оренду для експлуатації й обслуговування виробничих будівль. Проте, за висновком СЕС, такий проект землеустрою відхилили. Утім власник будівель зупинився на цьому етапі та продовжив спокійно користуватися землею без договору оренди. Коли ж виникло бажання спорудити на місці будівель житловий комплекс, він знову подав до міськради клопотання про надання дозволу на розробку проекту відведення ділянки. Саме тоді міськрада виявила відсутність документів на користування землею та зобов’язала юрособу відшкодувати збитки, зокрема, неодержаний дохід, тобто орендну плату за користування землею. Однак юрособа не відшкодувала збитків, аргументуючи це відсутністю у своїх діях цивільного правопорушення (вона нібито вживала заходи з оформлення права користування земельною ділянкою).

В описаній ситуації суд вбачає бездіяльність власника будівель щодо своєчасного оформлення права користування земельною ділянкою, на якій вони розташовані. А вчинених юрособою дій явно недостатньо, аби назвати їх належними заходами, спрямованими на своєчасне оформлення правовстановлюючих документів.

Тож ВСУ в постанові від 01.07.15 р. у справі № 3-383гс151 зазначив, що користування земельною ділянкою без правовстановлюючих документів свідчить про цивільне правопорушення та обов’язок відшкодувати збитки. Адже таке користування позбавляє територіальну громаду (в особі органу місцевого самоврядування) права одержати дохід у вигляді орендної плати за землю, який вона могла б отримувати, якби її право не було порушено.

Отже, госпсуб’єкт зобов’язаний відшкодовувати завдані збитки2. Аби стягнути їх, необхідна наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення, а саме: протиправна поведінка, збитки, причинний зв’язок між протиправною поведінкою боржника та збитками, вина.За відсутності хоча б одного з цих елементів цивільно-правова відповідальність не настає.

Законодавче обґрунтування таке: власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов’язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків (ч. 2 ст. 152 Земельного кодексу України, далі – ЗКУ). Йому відшкодовують збитки, заподіяні внаслідок неодержання доходів за період тимчасового невикористання земельної ділянки (п. «д» ч. 1 ст. 156 ЗКУ).

До збитків, серед іншого, зараховують доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушено (п. 2 ч. 2 ст. 22 ЦКУ).

1 http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/46570823.

2 Збитки розраховують відповідно до Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою КМУ від 19.04.93 р. № 284.

Першоджерело: газета «Все про бухгалтерський облік» (№ 80 31.08.2015 р.)