Чи можна отримати у власність землі в межах прибережних захисних смуг?

Нерухомість на узбережжі чи ділянка на березі водойми – ласий шматочок. Тому охочих заволодіти нею хоч греблю гати. Проте тут варто пам’ятати про прибережні захисні смуги. Саме в постанові ВСУ від 01.07.15 р. У справі № 6-523-цс151 знайдемо правову позицію щодо отримання в приватну власність земельної ділянки в межах прибережної захисної смуги.

Таку ділянку передали у власність, оскільки не існувало жодної документації, яка б установлювала межі прибережної захисної смуги. Тож вважали – ця ділянка до земель водного фонду не належить. Однак такі аргументи не переконали служителів Феміди – рішення про виділення ділянки скасували, правовстановлюючі документи на цю землю визнали недійсними, а саму ділянку повернули в держвласність. І ось чому.

До земель держвласності, які не можна передавати в приватну власність, належать, зокрема, землі водного водну (п. «д» ч. 4 ст. 84 ЗКУ). Земельні ділянки прибережних захисних смуг громадяни та юрособи можуть лише отримати в оренду (ч. 4 ст. 54 ЗКУ). Отже, права на землі в межах прибережних захисних смуг не можуть передаватися у власність громадян, оскільки це землі водного фонду України.

До того ж відсутність землевпорядної документації (документації із землеустрою, проекту землеустрою) та встановлення в натурі (на місцевості) меж щодо прибережних захисних смуг водних об’єктів не дозволяє обминути вже згадане правило. ВСУ наголосив: для збереження водних об’єктів потрібно враховувати нормативні розміри прибережних захисних смуг, які встановлені ст. 88 Водного кодексу України, та орієнтовні розміри і межі водноохоронних зон2, визначені з урахуванням конкретної ситуації.

1 http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/46301684

2 Порядок їхнього визначення затверджено постановою КМУ від 08.05.96 р. № 486

Першоджерело: газета «Все про бухгалтерський облік» (№ 80 31.08.2015 р.)