Волонтери мають право на грошову допомогу у випадку отримання інвалідності в зоні АТО

Уряд визначив механізм виплати одноразової грошової допомоги, якщо волонтер отримає інвалідність через поранення, одержане під час надання волонтерської допомоги в районі проведення АТО або загине. Йдеться про допомогу громадянам, Збройним силам України, іншим військовим формуванням, правоохоронним органам, органам держвлади.

Розмір допомоги у випадку отримання волонтером інвалідності залежить від її групи. Для обчислення беруть розмір прожиткового мінімуму, чинний на дату встановлення інвалідності, зазначену в довідці МСЕК:

- інвалідам І групи – 250 прожиткових мінімумів (304500 грн.);

- інвалідам ІІ групи – 200 прожиткових мінімумів (243600 грн.);

- інвалідам ІІІ групи – 150 прожиткових мінімумів (182700 грн.).

Для отримання допомоги потрібно звернутися з відповідними документами до спеціальної міжвідомчої комісії, утвореної Державною службою у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції. Рішення про призначення допомоги приймається нею в місячний строк. Потім воно має пройти Мінсоцполітики та Кабмін, який повинен виділити для цього кошти та перерахувати їх згаданому міністерству. Воно, в свою чергу, спрямовує кошти на рахунки місцевих органів соцзахисту населення, які їх і виплачуватимуть.

Крім того, у разі загибелі волонтера допомога в розмірі 500 прожиткових мінімумів для працездатних осіб (зараз це 609 тис. грн.) виплатять членам сім’ї, батькам та утриманцям загиблого (померлого) волонтера у рівних частинах. Її виплачують із дати смерті, вказаної у свідоцтві про смерть. Склад членів сім’ї та батьки волонтера визначаються згідно з положеннями Сімейного кодексу України, а утриманці – Цивільного кодексу України. Якщо одна з осіб подасть нотаріально засвідчену відмову від отримання допомоги, то остання розподілятиметься в рівних частинах між іншими особами.

У виплаті одноразової грошової допомоги відмовлять, якщо волонтер отримав інвалідність або загинув унаслідок:

- вчинення злочину або адмінправопорушення;

- вчинення дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп’яніння;

- навмисного завдання собі тілесного ушкодження або самогубства (крім факту доведення до самогубства, встановленого судом);

- інших обставин, не пов’язаних із волонтерською діяльністю.

Подання особою свідомо неправдивих відомостей для призначення та виплати такої допомоги також буде підставою для відмови у її виплаті.

Джерело: Постанова КМУ від 19.08.15 р. № 604. Набрала чинності 26.08.2015 р. Опубліковано в газеті «Урядовий кур’єр» № 155 за 26.08.15 р.