Операція з переробки на митній території України повинна проходити без сплати ввізного мита

Житомирська юридична компанія «Кодекс» постійно здійснює оперативний аналіз змін у законодавстві з питань оподаткування та зовнішньоекономічної діяльності, який направлений на мінімізацію ризиків, усунення фінансових втрат, які пов’язані з недосконалістю правових актів України.

Так, з набранням чинності Угоди про асоціацію між Україною та ЄС юркомпанією «Кодекс» проаналізовано особливості проведення торгово-економічних операцій між суб’єктами господарської діяльності України та ЄС. Зокрема, регулювання операцій з давальницькою сировиною у зовнішньоекономічній діяльності, яке зазнало певних змін.

Характерною стала особливість отримання сертифікату походження EUR1 для текстильних виробів, що вироблені в Україні, з метою експорту до країн ЄС, якщо в переробці використана сировина, яка походить з інших країн.

Статтею 15 Протоколу I до Угоди про асоціацію між Україною та ЄС встановлюється заборона повернення або звільнення від сплати мита на матеріали походженням з «третіх» країн, що використані в процесі операцій з переробки.

У результаті підприємства легкої промисловості, що займаються виготовленням швейних виробів у режимі переробки сировини іноземного замовника, піддаються подвійному оподаткуванню, додатково сплачуючи ввізне мито на сировину, яка попередньо оподатковувалась цим податком в країні, що входить до Європейського Союзу, і з якої сировина прибула до України. Таке додаткове податкове навантаження ставить українських виробників в нерівні умови у порівнянні з виробниками, які знаходяться в ЄС, а також відлякує іноземних контрагентів від співпраці з українськими підприємствами.

Правова позиція Житомирської юридичної компанії «Кодекс» щодо оподаткування операцій з переробки:

1. До остаточного врегулювання порядку оподаткування товарів на сьогодні основним документом, що регламентує митне оформлення та порядок проведення операцій з переробки, залишається Митний кодекс України.

2. Застосування вимог щодо надання переваги нормам міжнародного договору у порівнянні з правилами національного законодавства в цьому випадку неможливе, адже іншим міжнародним договором – Кіотською конвенцією про спрощення та гармонізацію митних процедур відносно режиму переробки передбачено умовне нарахування мита на товари, які є допущеними для переробки на митній території. В такому випадку мито не стягується, якщо товари переробляються і не реалізуються всередині країни.

Таким чином до моменту імплементації норм ЄС у національне законодавство відповідно до визначеного законодавством України поняття «презумпції правомірності рішень платника податку», жодних процесуальних підстав для сплати мита немає. Поки не буде врегульовано цю норму через Митний кодекс – держава не повинна вимагати сплати мита в цьому випадку.

З метою захисту прав суб’єктів господарської діяльності наша команда готова надавати юридичні, консалтингові послуги та представляти Ваші інтереси в державних та судових органах як у вищезазначеній ситуації, так і для вирішення інших завдань.

Переваги Житомирської юридичної компанії «Кодекс»:

  • безкоштовні консультації;
  • індивідуальний підхід до кожного клієнта;
  • доступні ціни;
  • конфіденційність.

Тел. для довідок: (0412) 41-39-20; (067) 411-44-16.