Податкова знижка (податковий кредит): хто має право і як вона розраховується?

Податкова знижка – це документально підтверджені витрати фізичної особи, резидента України, який не є суб’єктом господарської діяльності, понесені ним на протязі звітного періоду, на які законодавчо дозволено зменшити суму загального оподатковуваного доходу такого платника, отриманого у вигляді заробітної плати.

Право на податкову знижку мають всі громадяни України, які отримують дохід у вигляді заробітної плати та сплачують податок на доходи фізичних осіб. Останній момент є істотним, тому що, якщо в силу якихось пільг фізична особа не сплачує ПДФО зі своєї зарплати, то знижка йому не надається.

Чинне законодавство дозволяє отримання такої знижки лише упродовж року наступного за звітним. Якщо таке право не використане, то воно не переноситься на наступні роки.

Перерахування податкової знижки здійснюється упродовж 60 днів після подання декларації на поточний рахунок платника в банку, або поштовим переказом на його ім’я.

У яких випадках можна скористатися податковою знижкою?

1. Якщо платник здійснював оплату за навчання у професійно-технічному училищі або вищому навчальному закладі за себе або родичів першого ступеня споріднення (чоловік, дружина, діти). Зауважимо, якщо батьки платять за студента важливо, щоб сам студент не працював. Якщо студент і працює, і навчається, то він повинен самостійно подати декларацію та отримати знижку зі свого доходу у вигляді зарплати. Батьки таке право в цьому випадку втрачають.

2. Якщо платник виплачував упродовж року % за іпотечним кредитним договором. Тут теж є певна умова, відповідно до якої, якщо житло, що купується менше або дорівнює 100 кв. м., то сума сплачених відсотків множиться на коефіцієнт 1, якщо ж житло більше, то і коефіцієнт буде менше 1, а отже не вся сума сплачених % увійде в знижку.

3. Якщо упродовж року платник займався благодійністю, то вартість майна переданого в такі організації або сума пожертвуваних коштів також підпадає під знижку в максимально допустимих межах.

4. Є випадки, коли працюючий інвалід оплачує свою реабілітацію, що не покривається державної соціальної страховкою або ж платник самостійно оплачує послуги зі штучного запліднення, але як показує практика, отримання знижки у цих випадках рідкісні та ін. випадки.

Чи мають право на податкову знижку приватні підприємці та самозайняті особи?

Фізичні особи, які зареєстровані як приватні підприємці, або отримують доходи від індивідуальної трудової діяльності (нотаріат, аудит, юриспруденція) не мають право на отримання такої знижки. Це відбувається тому, що їхні доходи хоч і обкладаються ПДФО, не є заробітною платою. Ще однією перепоною для отримання знижки може стати відсутність у фізичної особи індивідуального податкового номера, по якому він занесений до Державного реєстру фізичних осіб (деякі громадяни відмовляються від його отримання за релігійними або іншими переконаннями).

Як документально підтвердити витрати для отримання права на податкову знижку?

До документально підтверджених витрат відносяться ті з них, за якими було отримано один з наступних первинних документів:

  • квитанції;
  • товарні або фіскальні чеки;
  • приходні касові ордери;
  • копії договорів, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг тощо) і їх покупця (отримувача).

У цих документах необхідно, щоб було зазначено вартість товарів/послуг та дату/термін їх продажу (виконання, надання). Якщо ця інформація не зазначена в платіжних документах, то вони не будуть прийняті для застосування податкової знижки.

Оригінали цих документів повинні зберігатись у платника податків. Для одержання податкової знижки надають їхні копії.

Які документи необхідні для отримання податкової знижки?

Для відшкодування грошей у вигляді податкової знижки потрібно підготувати і надати у податкову інспекцію такі документи:

1. Копію паспорта (1, 2 сторінка та сторінка прописки).

2. Копію довідки про присвоєння індивідуального податкового номера (ІПН).

3. Копію квитанцій про сплату внесків / здійснення платежів (оригінали обов’язково мати з собою для можливого підтвердження).

4. Оригінал довідки про доходи, одержані в звітному році з місця роботи (за встановленою формою).

5. Поточний рахунок в банку (або номер платіжної картки – взяти відповідну довідку в банку).

6. Заяву встановленого зразка про суми виплачених доходів та утриманих податків (береться у податковій).

7. Декларацію про доходи та додаток до неї (бланки брати в податковій).

8. Копія Договору з навчальним закладом / Полісу накопичувального страхування життя / Іпотечного договору та договору застави / інших договорів на послуги, що відносяться до податкової знижки. Додатково документи для отримання податкової знижки за оплату навчання:

9. Копію свідоцтва про народження дитини або свідоцтво про одруження – у випадку, якщо декларацію подають батьки або один із подружжя.

10. Довідку з навчального закладу про те, з якого і по який період у звітному (календарному) році навчалася особа.

Пам’ятайте, що всі бланки та безкоштовну консультацію щодо оформлення декларації та підготовки пакету документів для отримання податкової знижки можна також дізнатися в ГУ ДФС України в кожній області.

Користуйтеся державними пільгами та відшкодуваннями, на які маєте законне право!

У матеріалі використані покликання на статті Податкового кодексу України.