Що робити людям, коли почнуть перейменовувати вулиці

Верховна Рада України нещодавно прийняла Закон України «Про заборону символіки тоталітарних режимів». Це досить суперечливий нормативний акт, саме тому, мабуть, Президент не підписав його досі. Проте, згідно цього нормативного акту до символіки тоталітарного радянського режиму відносять радянські назви вулиць, провулків, проспектів, площ, населених пунктів, тощо, які підлягатимуть перейменуванню з вступом в дію цього Закону.

На даний час уже багато населених пунктів здійснило дії, щодо перейменування центральних вулиць і площ свого міста чи села. Але ж залишається актуальним питанням - що ж робити тим громадянам, котрі проживають на вулиці, чи в населеному пункті, що перейменовують?

Багато хто побоюється того, що доведеться вносити зміни у документи на свою власність, але законодавством не передбачено внесення змін до правовстановлюючих документів (свідоцтва про право власності, свідоцтва про право на спадщину, договору купівлі-продажу, міни, дарування, оренди тощо) у зв'язку з перейменуванням вулиць, на яких знаходиться об'єкт нерухомого майна.

Тому ці документи є дійсними і не вимагають заміни або отримання нового документа на майно чи право. Але, якщо власник виявив бажання або у разі продажу, дарування, тощо - власник майна (в тому числі земельної ділянки), щодо якого відбулися зміни в назві вулиці (площ, провулків тощо), відповідно до законодавства має право звернутися до органу державної реєстрації прав на нерухоме майно. До Державного реєстру речових прав на нерухомість громадянин звертається із заявою про внесення змін до власних документів.

У разі необхідності здійснення нотаріальних дій з нерухомістю (продаж, спадкування, дарування і т. п.) в місцевій раді можна отримати довідку про перейменування вулиці. Надавши нотаріусу правовстановлюючі документи зі старою назвою вулиці і таку довідку, нотаріус видасть новий правовстановлюючий документ з новою назвою вулиці.

Щодо внесення змін адреси в паспорт, то громадянам варто звертатись до територіальних підрозділів Державної міграційної служби. Але громадяни не зобов’язані після перейменування вулиці, провулку, проспекту, населеного пункту міняти штамп про реєстрацію. Перереєстрація може проходити за бажанням громадянина, або під час заміни паспорта, оновлення фотокарток, зміни прізвища тощо.

Вищезазначеним Законом передбачається, що реєстраційний збір не стягується за проведення державної реєстрації змін місця проживання фізичної особи у зв'язку з перейменуванням об'єктів топоніміки населених пунктів (назв вулиць, площ, провулків, самих населених пунктів, тощо).

Все ж таки, право на прийняття рішення про перейменування об’єктів належить виключно місцевій владі, тобто фактично самі громадяни визначають як і навіщо перейменовувати вулиці. Варто пам’ятати, що витрати на перейменування вулиць теж проблема виключно місцевої влади (виготовлення та розміщення нових табличок, знаків, тощо).